Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
afiguro
afigures
afigura
afigurem
afigureu
afiguren
Imperfet
afigurava
afiguraves
afigurava
afiguràvem
afiguràveu
afiguraven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
afigurat
afigurat
afigurat
afigurat
afigurat
afigurat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
afigurat
afigurat
afigurat
afigurat
afigurat
afigurat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
afigurí
afigurares
afigurà
afiguràrem
afiguràreu
afiguraren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
afigurat
afigurat
afigurat
afigurat
afigurat
afigurat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
afigurat
afigurat
afigurat
afigurat
afigurat
afigurat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
afigurat
afigurat
afigurat
afigurat
afigurat
afigurat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
afiguraré
afiguraràs
afigurarà
afigurarem
afigurareu
afiguraran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
afigurat
afigurat
afigurat
afigurat
afigurat
afigurat
Condicional
afiguraria
afiguraries
afiguraria
afiguraríem
afiguraríeu
afigurarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
afigurat
afigurat
afigurat
afigurat
afigurat
afigurat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
afiguri
afiguris
afiguri
afigurem
afigureu
afigurin
Imperfet
afigurés
afiguressis
afigurés
afiguréssim
afiguréssiu
afiguressin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
afigurat
afigurat
afigurat
afigurat
afigurat
afigurat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
afigurat
afigurat
afigurat
afigurat
afigurat
afigurat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
afigura

afiguri
afigurem
afigureu
afigurin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
afigurant
Participi
afigurat
afigurada
afigurats
afigurades