Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
afiblo
afibles
afibla
afiblem
afibleu
afiblen
Imperfet
afiblava
afiblaves
afiblava
afiblàvem
afiblàveu
afiblaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
afiblat
afiblat
afiblat
afiblat
afiblat
afiblat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
afiblat
afiblat
afiblat
afiblat
afiblat
afiblat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
afiblí
afiblares
afiblà
afiblàrem
afiblàreu
afiblaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
afiblat
afiblat
afiblat
afiblat
afiblat
afiblat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
afiblat
afiblat
afiblat
afiblat
afiblat
afiblat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
afiblat
afiblat
afiblat
afiblat
afiblat
afiblat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
afiblaré
afiblaràs
afiblarà
afiblarem
afiblareu
afiblaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
afiblat
afiblat
afiblat
afiblat
afiblat
afiblat
Condicional
afiblaria
afiblaries
afiblaria
afiblaríem
afiblaríeu
afiblarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
afiblat
afiblat
afiblat
afiblat
afiblat
afiblat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
afibli
afiblis
afibli
afiblem
afibleu
afiblin
Imperfet
afiblés
afiblessis
afiblés
afibléssim
afibléssiu
afiblessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
afiblat
afiblat
afiblat
afiblat
afiblat
afiblat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
afiblat
afiblat
afiblat
afiblat
afiblat
afiblat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
afibla

afibli
afiblem
afibleu
afiblin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
afiblant
Participi
afiblat
afiblada
afiblats
afiblades