Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
aferrusso
aferrusses
aferrussa
aferrussem
aferrusseu
aferrussen
Imperfet
aferrussava
aferrussaves
aferrussava
aferrussàvem
aferrussàveu
aferrussaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
aferrussat
aferrussat
aferrussat
aferrussat
aferrussat
aferrussat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
aferrussat
aferrussat
aferrussat
aferrussat
aferrussat
aferrussat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
aferrussí
aferrussares
aferrussà
aferrussàrem
aferrussàreu
aferrussaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
aferrussat
aferrussat
aferrussat
aferrussat
aferrussat
aferrussat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
aferrussat
aferrussat
aferrussat
aferrussat
aferrussat
aferrussat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
aferrussat
aferrussat
aferrussat
aferrussat
aferrussat
aferrussat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
aferrussaré
aferrussaràs
aferrussarà
aferrussarem
aferrussareu
aferrussaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
aferrussat
aferrussat
aferrussat
aferrussat
aferrussat
aferrussat
Condicional
aferrussaria
aferrussaries
aferrussaria
aferrussaríem
aferrussaríeu
aferrussarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
aferrussat
aferrussat
aferrussat
aferrussat
aferrussat
aferrussat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
aferrussi
aferrussis
aferrussi
aferrussem
aferrusseu
aferrussin
Imperfet
aferrussés
aferrussessis
aferrussés
aferrusséssim
aferrusséssiu
aferrussessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
aferrussat
aferrussat
aferrussat
aferrussat
aferrussat
aferrussat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
aferrussat
aferrussat
aferrussat
aferrussat
aferrussat
aferrussat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
aferrussa

aferrussi
aferrussem
aferrusseu
aferrussin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
aferrussant
Participi
aferrussat
aferrussada
aferrussats
aferrussades