Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
aferrisso
aferrisses
aferrissa
aferrissem
aferrisseu
aferrissen
Imperfet
aferrissava
aferrissaves
aferrissava
aferrissàvem
aferrissàveu
aferrissaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
aferrissat
aferrissat
aferrissat
aferrissat
aferrissat
aferrissat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
aferrissat
aferrissat
aferrissat
aferrissat
aferrissat
aferrissat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
aferrissí
aferrissares
aferrissà
aferrissàrem
aferrissàreu
aferrissaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
aferrissat
aferrissat
aferrissat
aferrissat
aferrissat
aferrissat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
aferrissat
aferrissat
aferrissat
aferrissat
aferrissat
aferrissat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
aferrissat
aferrissat
aferrissat
aferrissat
aferrissat
aferrissat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
aferrissaré
aferrissaràs
aferrissarà
aferrissarem
aferrissareu
aferrissaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
aferrissat
aferrissat
aferrissat
aferrissat
aferrissat
aferrissat
Condicional
aferrissaria
aferrissaries
aferrissaria
aferrissaríem
aferrissaríeu
aferrissarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
aferrissat
aferrissat
aferrissat
aferrissat
aferrissat
aferrissat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
aferrissi
aferrissis
aferrissi
aferrissem
aferrisseu
aferrissin
Imperfet
aferrissés
aferrissessis
aferrissés
aferrisséssim
aferrisséssiu
aferrissessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
aferrissat
aferrissat
aferrissat
aferrissat
aferrissat
aferrissat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
aferrissat
aferrissat
aferrissat
aferrissat
aferrissat
aferrissat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
aferrissa

aferrissi
aferrissem
aferrisseu
aferrissin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
aferrissant
Participi
aferrissat
aferrissada
aferrissats
aferrissades