Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
aferro
aferres
aferra
aferrem
aferreu
aferren
Imperfet
aferrava
aferraves
aferrava
aferràvem
aferràveu
aferraven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
aferrat
aferrat
aferrat
aferrat
aferrat
aferrat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
aferrat
aferrat
aferrat
aferrat
aferrat
aferrat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
aferrí
aferrares
aferrà
aferràrem
aferràreu
aferraren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
aferrat
aferrat
aferrat
aferrat
aferrat
aferrat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
aferrat
aferrat
aferrat
aferrat
aferrat
aferrat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
aferrat
aferrat
aferrat
aferrat
aferrat
aferrat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
aferraré
aferraràs
aferrarà
aferrarem
aferrareu
aferraran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
aferrat
aferrat
aferrat
aferrat
aferrat
aferrat
Condicional
aferraria
aferraries
aferraria
aferraríem
aferraríeu
aferrarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
aferrat
aferrat
aferrat
aferrat
aferrat
aferrat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
aferri
aferris
aferri
aferrem
aferreu
aferrin
Imperfet
aferrés
aferressis
aferrés
aferréssim
aferréssiu
aferressin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
aferrat
aferrat
aferrat
aferrat
aferrat
aferrat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
aferrat
aferrat
aferrat
aferrat
aferrat
aferrat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
aferra

aferri
aferrem
aferreu
aferrin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
aferrant
Participi
aferrat
aferrada
aferrats
aferrades