Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
afermo
afermes
aferma
afermem
afermeu
afermen
Imperfet
afermava
afermaves
afermava
afermàvem
afermàveu
afermaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
afermat
afermat
afermat
afermat
afermat
afermat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
afermat
afermat
afermat
afermat
afermat
afermat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
afermí
afermares
afermà
afermàrem
afermàreu
afermaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
afermat
afermat
afermat
afermat
afermat
afermat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
afermat
afermat
afermat
afermat
afermat
afermat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
afermat
afermat
afermat
afermat
afermat
afermat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
afermaré
afermaràs
afermarà
afermarem
afermareu
afermaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
afermat
afermat
afermat
afermat
afermat
afermat
Condicional
afermaria
afermaries
afermaria
afermaríem
afermaríeu
afermarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
afermat
afermat
afermat
afermat
afermat
afermat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
afermi
afermis
afermi
afermem
afermeu
afermin
Imperfet
afermés
afermessis
afermés
aferméssim
aferméssiu
afermessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
afermat
afermat
afermat
afermat
afermat
afermat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
afermat
afermat
afermat
afermat
afermat
afermat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
aferma

afermi
afermem
afermeu
afermin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
afermant
Participi
afermat
afermada
afermats
afermades