Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
afegeixo
afegeixes
afegeix
afegim
afegiu
afegeixen
Imperfet
afegia
afegies
afegia
afegíem
afegíeu
afegien
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
afegit
afegit
afegit
afegit
afegit
afegit
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
afegit
afegit
afegit
afegit
afegit
afegit
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
afegí
afegires
afegí
afegírem
afegíreu
afegiren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
afegit
afegit
afegit
afegit
afegit
afegit
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
afegit
afegit
afegit
afegit
afegit
afegit
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
afegit
afegit
afegit
afegit
afegit
afegit
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
afegiré
afegiràs
afegirà
afegirem
afegireu
afegiran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
afegit
afegit
afegit
afegit
afegit
afegit
Condicional
afegiria
afegiries
afegiria
afegiríem
afegiríeu
afegirien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
afegit
afegit
afegit
afegit
afegit
afegit

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
afegeixi
afegeixis
afegeixi
afegim
afegiu
afegeixin
Imperfet
afegís
afegissis
afegís
afegíssim
afegíssiu
afegissin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
afegit
afegit
afegit
afegit
afegit
afegit
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
afegit
afegit
afegit
afegit
afegit
afegit

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
afegeix

afegeixi
afegim
afegiu
afegeixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
afegint
Participi
afegit
afegida
afegits
afegides