Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
afebleixo
afebleixes
afebleix
afeblim
afebliu
afebleixen
Imperfet
afeblia
afeblies
afeblia
afeblíem
afeblíeu
afeblien
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
afeblit
afeblit
afeblit
afeblit
afeblit
afeblit
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
afeblit
afeblit
afeblit
afeblit
afeblit
afeblit
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
afeblí
afeblires
afeblí
afeblírem
afeblíreu
afebliren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
afeblit
afeblit
afeblit
afeblit
afeblit
afeblit
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
afeblit
afeblit
afeblit
afeblit
afeblit
afeblit
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
afeblit
afeblit
afeblit
afeblit
afeblit
afeblit
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
afebliré
afebliràs
afeblirà
afeblirem
afeblireu
afebliran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
afeblit
afeblit
afeblit
afeblit
afeblit
afeblit
Condicional
afebliria
afebliries
afebliria
afebliríem
afebliríeu
afeblirien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
afeblit
afeblit
afeblit
afeblit
afeblit
afeblit

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
afebleixi
afebleixis
afebleixi
afeblim
afebliu
afebleixin
Imperfet
afeblís
afeblissis
afeblís
afeblíssim
afeblíssiu
afeblissin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
afeblit
afeblit
afeblit
afeblit
afeblit
afeblit
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
afeblit
afeblit
afeblit
afeblit
afeblit
afeblit

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
afebleix

afebleixi
afeblim
afebliu
afebleixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
afeblint
Participi
afeblit
afeblida
afeblits
afeblides