Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
afarto
afartes
afarta
afartem
afarteu
afarten
Imperfet
afartava
afartaves
afartava
afartàvem
afartàveu
afartaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
afartat
afartat
afartat
afartat
afartat
afartat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
afartat
afartat
afartat
afartat
afartat
afartat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
afartí
afartares
afartà
afartàrem
afartàreu
afartaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
afartat
afartat
afartat
afartat
afartat
afartat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
afartat
afartat
afartat
afartat
afartat
afartat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
afartat
afartat
afartat
afartat
afartat
afartat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
afartaré
afartaràs
afartarà
afartarem
afartareu
afartaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
afartat
afartat
afartat
afartat
afartat
afartat
Condicional
afartaria
afartaries
afartaria
afartaríem
afartaríeu
afartarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
afartat
afartat
afartat
afartat
afartat
afartat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
afarti
afartis
afarti
afartem
afarteu
afartin
Imperfet
afartés
afartessis
afartés
afartéssim
afartéssiu
afartessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
afartat
afartat
afartat
afartat
afartat
afartat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
afartat
afartat
afartat
afartat
afartat
afartat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
afarta

afarti
afartem
afarteu
afartin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
afartant
Participi
afartat
afartada
afartats
afartades