Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
afarto
afartes
afarta
afartem
afarteu
afarten
Imperfet
afartava
afartaves
afartava
afartÓvem
afartÓveu
afartaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
afartat
afartat
afartat
afartat
afartat
afartat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
afartat
afartat
afartat
afartat
afartat
afartat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
afartÝ
afartares
afartÓ
afartÓrem
afartÓreu
afartaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
afartat
afartat
afartat
afartat
afartat
afartat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
afartar
afartar
afartar
afartar
afartar
afartar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
afartat
afartat
afartat
afartat
afartat
afartat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
afartarÚ
afartarÓs
afartarÓ
afartarem
afartareu
afartaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
afartat
afartat
afartat
afartat
afartat
afartat
Condicional
afartaria
afartaries
afartaria
afartarÝem
afartarÝeu
afartarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
afartat
afartat
afartat
afartat
afartat
afartat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
afarti
afartis
afarti
afartem
afarteu
afartin
Imperfet
afartÚs
afartessis
afartÚs
afartÚssim
afartÚssiu
afartessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
afartat
afartat
afartat
afartat
afartat
afartat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
afartat
afartat
afartat
afartat
afartat
afartat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
afarta

afarti
afartem
afarteu
afartin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
afartant
Participi
afartat
afartada
afartats
afartades