Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
afarrosso
afarrosses
afarrossa
afarrossem
afarrosseu
afarrossen
Imperfet
afarrossava
afarrossaves
afarrossava
afarrossàvem
afarrossàveu
afarrossaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
afarrossat
afarrossat
afarrossat
afarrossat
afarrossat
afarrossat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
afarrossat
afarrossat
afarrossat
afarrossat
afarrossat
afarrossat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
afarrossí
afarrossares
afarrossà
afarrossàrem
afarrossàreu
afarrossaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
afarrossat
afarrossat
afarrossat
afarrossat
afarrossat
afarrossat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
afarrossat
afarrossat
afarrossat
afarrossat
afarrossat
afarrossat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
afarrossat
afarrossat
afarrossat
afarrossat
afarrossat
afarrossat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
afarrossaré
afarrossaràs
afarrossarà
afarrossarem
afarrossareu
afarrossaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
afarrossat
afarrossat
afarrossat
afarrossat
afarrossat
afarrossat
Condicional
afarrossaria
afarrossaries
afarrossaria
afarrossaríem
afarrossaríeu
afarrossarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
afarrossat
afarrossat
afarrossat
afarrossat
afarrossat
afarrossat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
afarrossi
afarrossis
afarrossi
afarrossem
afarrosseu
afarrossin
Imperfet
afarrossés
afarrossessis
afarrossés
afarrosséssim
afarrosséssiu
afarrossessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
afarrossat
afarrossat
afarrossat
afarrossat
afarrossat
afarrossat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
afarrossat
afarrossat
afarrossat
afarrossat
afarrossat
afarrossat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
afarrossa

afarrossi
afarrossem
afarrosseu
afarrossin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
afarrossant
Participi
afarrossat
afarrossada
afarrossats
afarrossades