Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
afanyo
afanyes
afanya
afanyem
afanyeu
afanyen
Imperfet
afanyava
afanyaves
afanyava
afanyŕvem
afanyŕveu
afanyaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
afanyat
afanyat
afanyat
afanyat
afanyat
afanyat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
afanyat
afanyat
afanyat
afanyat
afanyat
afanyat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
afanyí
afanyares
afanyŕ
afanyŕrem
afanyŕreu
afanyaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
afanyat
afanyat
afanyat
afanyat
afanyat
afanyat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
afanyat
afanyat
afanyat
afanyat
afanyat
afanyat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
afanyat
afanyat
afanyat
afanyat
afanyat
afanyat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
afanyaré
afanyarŕs
afanyarŕ
afanyarem
afanyareu
afanyaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
afanyat
afanyat
afanyat
afanyat
afanyat
afanyat
Condicional
afanyaria
afanyaries
afanyaria
afanyaríem
afanyaríeu
afanyarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
afanyat
afanyat
afanyat
afanyat
afanyat
afanyat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
afanyi
afanyis
afanyi
afanyem
afanyeu
afanyin
Imperfet
afanyés
afanyessis
afanyés
afanyéssim
afanyéssiu
afanyessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
afanyat
afanyat
afanyat
afanyat
afanyat
afanyat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
afanyat
afanyat
afanyat
afanyat
afanyat
afanyat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
afanya

afanyi
afanyem
afanyeu
afanyin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
afanyant
Participi
afanyat
afanyada
afanyats
afanyades