Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
afamego
afamegues
afamega
afameguem
afamegueu
afameguen
Imperfet
afamegava
afamegaves
afamegava
afamegàvem
afamegàveu
afamegaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
afamegat
afamegat
afamegat
afamegat
afamegat
afamegat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
afamegat
afamegat
afamegat
afamegat
afamegat
afamegat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
afameguí
afamegares
afamegà
afamegàrem
afamegàreu
afamegaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
afamegat
afamegat
afamegat
afamegat
afamegat
afamegat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
afamegat
afamegat
afamegat
afamegat
afamegat
afamegat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
afamegat
afamegat
afamegat
afamegat
afamegat
afamegat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
afamegaré
afamegaràs
afamegarà
afamegarem
afamegareu
afamegaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
afamegat
afamegat
afamegat
afamegat
afamegat
afamegat
Condicional
afamegaria
afamegaries
afamegaria
afamegaríem
afamegaríeu
afamegarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
afamegat
afamegat
afamegat
afamegat
afamegat
afamegat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
afamegui
afameguis
afamegui
afameguem
afamegueu
afameguin
Imperfet
afamegués
afameguessis
afamegués
afameguéssim
afameguéssiu
afameguessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
afamegat
afamegat
afamegat
afamegat
afamegat
afamegat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
afamegat
afamegat
afamegat
afamegat
afamegat
afamegat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
afamega

afamegui
afameguem
afamegueu
afameguin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
afamegant
Participi
afamegat
afamegada
afamegats
afamegades