Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
afamo
afames
afama
afamem
afameu
afamen
Imperfet
afamava
afamaves
afamava
afamàvem
afamàveu
afamaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
afamat
afamat
afamat
afamat
afamat
afamat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
afamat
afamat
afamat
afamat
afamat
afamat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
afamí
afamares
afamà
afamàrem
afamàreu
afamaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
afamat
afamat
afamat
afamat
afamat
afamat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
afamat
afamat
afamat
afamat
afamat
afamat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
afamat
afamat
afamat
afamat
afamat
afamat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
afamaré
afamaràs
afamarà
afamarem
afamareu
afamaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
afamat
afamat
afamat
afamat
afamat
afamat
Condicional
afamaria
afamaries
afamaria
afamaríem
afamaríeu
afamarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
afamat
afamat
afamat
afamat
afamat
afamat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
afami
afamis
afami
afamem
afameu
afamin
Imperfet
afamés
afamessis
afamés
afaméssim
afaméssiu
afamessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
afamat
afamat
afamat
afamat
afamat
afamat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
afamat
afamat
afamat
afamat
afamat
afamat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
afama

afami
afamem
afameu
afamin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
afamant
Participi
afamat
afamada
afamats
afamades