Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
afalˇlero
afalˇleres
afalˇlera
afalˇlerem
afalˇlereu
afalˇleren
Imperfet
afalˇlerava
afalˇleraves
afalˇlerava
afalˇlerŕvem
afalˇlerŕveu
afalˇleraven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
afalˇlerat
afalˇlerat
afalˇlerat
afalˇlerat
afalˇlerat
afalˇlerat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
afalˇlerat
afalˇlerat
afalˇlerat
afalˇlerat
afalˇlerat
afalˇlerat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
afalˇlerí
afalˇlerares
afalˇlerŕ
afalˇlerŕrem
afalˇlerŕreu
afalˇleraren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
afalˇlerat
afalˇlerat
afalˇlerat
afalˇlerat
afalˇlerat
afalˇlerat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
afalˇlerat
afalˇlerat
afalˇlerat
afalˇlerat
afalˇlerat
afalˇlerat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
afalˇlerat
afalˇlerat
afalˇlerat
afalˇlerat
afalˇlerat
afalˇlerat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
afalˇleraré
afalˇlerarŕs
afalˇlerarŕ
afalˇlerarem
afalˇlerareu
afalˇleraran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
afalˇlerat
afalˇlerat
afalˇlerat
afalˇlerat
afalˇlerat
afalˇlerat
Condicional
afalˇleraria
afalˇleraries
afalˇleraria
afalˇleraríem
afalˇleraríeu
afalˇlerarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
afalˇlerat
afalˇlerat
afalˇlerat
afalˇlerat
afalˇlerat
afalˇlerat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
afalˇleri
afalˇleris
afalˇleri
afalˇlerem
afalˇlereu
afalˇlerin
Imperfet
afalˇlerés
afalˇleressis
afalˇlerés
afalˇleréssim
afalˇleréssiu
afalˇleressin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
afalˇlerat
afalˇlerat
afalˇlerat
afalˇlerat
afalˇlerat
afalˇlerat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
afalˇlerat
afalˇlerat
afalˇlerat
afalˇlerat
afalˇlerat
afalˇlerat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
afalˇlera

afalˇleri
afalˇlerem
afalˇlereu
afalˇlerin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
afalˇlerant
Participi
afalˇlerat
afalˇlerada
afalˇlerats
afalˇlerades