Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
afaito
afaites
afaita
afaitem
afaiteu
afaiten
Imperfet
afaitava
afaitaves
afaitava
afaitÓvem
afaitÓveu
afaitaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
afaitat
afaitat
afaitat
afaitat
afaitat
afaitat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
afaitat
afaitat
afaitat
afaitat
afaitat
afaitat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
afaitÝ
afaitares
afaitÓ
afaitÓrem
afaitÓreu
afaitaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
afaitat
afaitat
afaitat
afaitat
afaitat
afaitat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
afaitar
afaitar
afaitar
afaitar
afaitar
afaitar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
afaitat
afaitat
afaitat
afaitat
afaitat
afaitat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
afaitarÚ
afaitarÓs
afaitarÓ
afaitarem
afaitareu
afaitaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
afaitat
afaitat
afaitat
afaitat
afaitat
afaitat
Condicional
afaitaria
afaitaries
afaitaria
afaitarÝem
afaitarÝeu
afaitarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
afaitat
afaitat
afaitat
afaitat
afaitat
afaitat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
afaiti
afaitis
afaiti
afaitem
afaiteu
afaitin
Imperfet
afaitÚs
afaitessis
afaitÚs
afaitÚssim
afaitÚssiu
afaitessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
afaitat
afaitat
afaitat
afaitat
afaitat
afaitat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
afaitat
afaitat
afaitat
afaitat
afaitat
afaitat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
afaita

afaiti
afaitem
afaiteu
afaitin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
afaitant
Participi
afaitat
afaitada
afaitats
afaitades