Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
afaeno
afaenes
afaena
afaenem
afaeneu
afaenen
Imperfet
afaenava
afaenaves
afaenava
afaenàvem
afaenàveu
afaenaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
afaenat
afaenat
afaenat
afaenat
afaenat
afaenat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
afaenat
afaenat
afaenat
afaenat
afaenat
afaenat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
afaení
afaenares
afaenà
afaenàrem
afaenàreu
afaenaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
afaenat
afaenat
afaenat
afaenat
afaenat
afaenat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
afaenat
afaenat
afaenat
afaenat
afaenat
afaenat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
afaenat
afaenat
afaenat
afaenat
afaenat
afaenat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
afaenaré
afaenaràs
afaenarà
afaenarem
afaenareu
afaenaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
afaenat
afaenat
afaenat
afaenat
afaenat
afaenat
Condicional
afaenaria
afaenaries
afaenaria
afaenaríem
afaenaríeu
afaenarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
afaenat
afaenat
afaenat
afaenat
afaenat
afaenat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
afaeni
afaenis
afaeni
afaenem
afaeneu
afaenin
Imperfet
afaenés
afaenessis
afaenés
afaenéssim
afaenéssiu
afaenessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
afaenat
afaenat
afaenat
afaenat
afaenat
afaenat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
afaenat
afaenat
afaenat
afaenat
afaenat
afaenat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
afaena

afaeni
afaenem
afaeneu
afaenin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
afaenant
Participi
afaenat
afaenada
afaenats
afaenades