Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
adverteixo
adverteixes
adverteix
advertim
advertiu
adverteixen
Imperfet
advertia
adverties
advertia
advertíem
advertíeu
advertien
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
advertit
advertit
advertit
advertit
advertit
advertit
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
advertit
advertit
advertit
advertit
advertit
advertit
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
advertí
advertires
advertí
advertírem
advertíreu
advertiren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
advertit
advertit
advertit
advertit
advertit
advertit
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
advertit
advertit
advertit
advertit
advertit
advertit
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
advertit
advertit
advertit
advertit
advertit
advertit
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
advertiré
advertiràs
advertirà
advertirem
advertireu
advertiran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
advertit
advertit
advertit
advertit
advertit
advertit
Condicional
advertiria
advertiries
advertiria
advertiríem
advertiríeu
advertirien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
advertit
advertit
advertit
advertit
advertit
advertit

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
adverteixi
adverteixis
adverteixi
advertim
advertiu
adverteixin
Imperfet
advertís
advertissis
advertís
advertíssim
advertíssiu
advertissin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
advertit
advertit
advertit
advertit
advertit
advertit
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
advertit
advertit
advertit
advertit
advertit
advertit

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
adverteix

adverteixi
advertim
advertiu
adverteixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
advertint
Participi
advertit
advertida
advertits
advertides