Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
adulo
adules
adula
adulem
aduleu
adulen
Imperfet
adulava
adulaves
adulava
adulàvem
adulàveu
adulaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
adulat
adulat
adulat
adulat
adulat
adulat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
adulat
adulat
adulat
adulat
adulat
adulat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
adulí
adulares
adulà
adulàrem
adulàreu
adularen
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
adulat
adulat
adulat
adulat
adulat
adulat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
adulat
adulat
adulat
adulat
adulat
adulat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
adulat
adulat
adulat
adulat
adulat
adulat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
adularé
adularàs
adularà
adularem
adulareu
adularan
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
adulat
adulat
adulat
adulat
adulat
adulat
Condicional
adularia
adularies
adularia
adularíem
adularíeu
adularien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
adulat
adulat
adulat
adulat
adulat
adulat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
aduli
adulis
aduli
adulem
aduleu
adulin
Imperfet
adulés
adulessis
adulés
aduléssim
aduléssiu
adulessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
adulat
adulat
adulat
adulat
adulat
adulat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
adulat
adulat
adulat
adulat
adulat
adulat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
adula

aduli
adulem
aduleu
adulin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
adulant
Participi
adulat
adulada
adulats
adulades