Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
adquireixo
adquireixes
adquireix
adquirim
adquiriu
adquireixen
Imperfet
adquiria
adquiries
adquiria
adquiríem
adquiríeu
adquirien
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
adquirit
adquirit
adquirit
adquirit
adquirit
adquirit
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
adquirit
adquirit
adquirit
adquirit
adquirit
adquirit
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
adquirí
adquirires
adquirí
adquirírem
adquiríreu
adquiriren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
adquirit
adquirit
adquirit
adquirit
adquirit
adquirit
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
adquirit
adquirit
adquirit
adquirit
adquirit
adquirit
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
adquirit
adquirit
adquirit
adquirit
adquirit
adquirit
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
adquiriré
adquiriràs
adquirirà
adquirirem
adquirireu
adquiriran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
adquirit
adquirit
adquirit
adquirit
adquirit
adquirit
Condicional
adquiriria
adquiriries
adquiriria
adquiriríem
adquiriríeu
adquiririen
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
adquirit
adquirit
adquirit
adquirit
adquirit
adquirit

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
adquireixi
adquireixis
adquireixi
adquirim
adquiriu
adquireixin
Imperfet
adquirís
adquirissis
adquirís
adquiríssim
adquiríssiu
adquirissin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
adquirit
adquirit
adquirit
adquirit
adquirit
adquirit
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
adquirit
adquirit
adquirit
adquirit
adquirit
adquirit

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
adquireix

adquireixi
adquirim
adquiriu
adquireixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
adquirint
Participi
adquirit
adquirida
adquirits
adquirides