Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
adormisso
adormisses
adormissa
adormissem
adormisseu
adormissen
Imperfet
adormissava
adormissaves
adormissava
adormissàvem
adormissàveu
adormissaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
adormissat
adormissat
adormissat
adormissat
adormissat
adormissat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
adormissat
adormissat
adormissat
adormissat
adormissat
adormissat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
adormissí
adormissares
adormissà
adormissàrem
adormissàreu
adormissaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
adormissat
adormissat
adormissat
adormissat
adormissat
adormissat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
adormissat
adormissat
adormissat
adormissat
adormissat
adormissat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
adormissat
adormissat
adormissat
adormissat
adormissat
adormissat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
adormissaré
adormissaràs
adormissarà
adormissarem
adormissareu
adormissaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
adormissat
adormissat
adormissat
adormissat
adormissat
adormissat
Condicional
adormissaria
adormissaries
adormissaria
adormissaríem
adormissaríeu
adormissarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
adormissat
adormissat
adormissat
adormissat
adormissat
adormissat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
adormissi
adormissis
adormissi
adormissem
adormisseu
adormissin
Imperfet
adormissés
adormissessis
adormissés
adormisséssim
adormisséssiu
adormissessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
adormissat
adormissat
adormissat
adormissat
adormissat
adormissat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
adormissat
adormissat
adormissat
adormissat
adormissat
adormissat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
adormissa

adormissi
adormissem
adormisseu
adormissin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
adormissant
Participi
adormissat
adormissada
adormissats
adormissades