Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
adormo
adorms
adorm
adormim
adormiu
adormen
Imperfet
adormia
adormies
adormia
adormíem
adormíeu
adormien
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
adormit
adormit
adormit
adormit
adormit
adormit
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
adormit
adormit
adormit
adormit
adormit
adormit
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
adormí
adormires
adormí
adormírem
adormíreu
adormiren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
adormit
adormit
adormit
adormit
adormit
adormit
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
adormit
adormit
adormit
adormit
adormit
adormit
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
adormit
adormit
adormit
adormit
adormit
adormit
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
adormiré
adormiràs
adormirà
adormirem
adormireu
adormiran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
adormit
adormit
adormit
adormit
adormit
adormit
Condicional
adormiria
adormiries
adormiria
adormiríem
adormiríeu
adormirien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
adormit
adormit
adormit
adormit
adormit
adormit

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
adormi
adormis
adormi
adormim
adormiu
adormin
Imperfet
adormís
adormissis
adormís
adormíssim
adormíssiu
adormissin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
adormit
adormit
adormit
adormit
adormit
adormit
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
adormit
adormit
adormit
adormit
adormit
adormit

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
adorm

adormi
adormim
adormiu
adormin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
adormint
Participi
adormit
adormida
adormits
adormides