Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
adoro
adores
adora
adorem
adoreu
adoren
Imperfet
adorava
adoraves
adorava
adoràvem
adoràveu
adoraven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
adorat
adorat
adorat
adorat
adorat
adorat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
adorat
adorat
adorat
adorat
adorat
adorat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
adorí
adorares
adorà
adoràrem
adoràreu
adoraren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
adorat
adorat
adorat
adorat
adorat
adorat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
adorat
adorat
adorat
adorat
adorat
adorat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
adorat
adorat
adorat
adorat
adorat
adorat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
adoraré
adoraràs
adorarà
adorarem
adorareu
adoraran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
adorat
adorat
adorat
adorat
adorat
adorat
Condicional
adoraria
adoraries
adoraria
adoraríem
adoraríeu
adorarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
adorat
adorat
adorat
adorat
adorat
adorat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
adori
adoris
adori
adorem
adoreu
adorin
Imperfet
adorés
adoressis
adorés
adoréssim
adoréssiu
adoressin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
adorat
adorat
adorat
adorat
adorat
adorat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
adorat
adorat
adorat
adorat
adorat
adorat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
adora

adori
adorem
adoreu
adorin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
adorant
Participi
adorat
adorada
adorats
adorades