Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
adopto
adoptes
adopta
adoptem
adopteu
adopten
Imperfet
adoptava
adoptaves
adoptava
adoptÓvem
adoptÓveu
adoptaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
adoptat
adoptat
adoptat
adoptat
adoptat
adoptat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
adoptat
adoptat
adoptat
adoptat
adoptat
adoptat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
adoptÝ
adoptares
adoptÓ
adoptÓrem
adoptÓreu
adoptaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
adoptat
adoptat
adoptat
adoptat
adoptat
adoptat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
adoptar
adoptar
adoptar
adoptar
adoptar
adoptar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
adoptat
adoptat
adoptat
adoptat
adoptat
adoptat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
adoptarÚ
adoptarÓs
adoptarÓ
adoptarem
adoptareu
adoptaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
adoptat
adoptat
adoptat
adoptat
adoptat
adoptat
Condicional
adoptaria
adoptaries
adoptaria
adoptarÝem
adoptarÝeu
adoptarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
adoptat
adoptat
adoptat
adoptat
adoptat
adoptat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
adopti
adoptis
adopti
adoptem
adopteu
adoptin
Imperfet
adoptÚs
adoptessis
adoptÚs
adoptÚssim
adoptÚssiu
adoptessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
adoptat
adoptat
adoptat
adoptat
adoptat
adoptat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
adoptat
adoptat
adoptat
adoptat
adoptat
adoptat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
adopta

adopti
adoptem
adopteu
adoptin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
adoptant
Participi
adoptat
adoptada
adoptats
adoptades