Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
adjuro
adjures
adjura
adjurem
adjureu
adjuren
Imperfet
adjurava
adjuraves
adjurava
adjurŕvem
adjurŕveu
adjuraven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
adjurat
adjurat
adjurat
adjurat
adjurat
adjurat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
adjurat
adjurat
adjurat
adjurat
adjurat
adjurat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
adjurí
adjurares
adjurŕ
adjurŕrem
adjurŕreu
adjuraren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
adjurat
adjurat
adjurat
adjurat
adjurat
adjurat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
adjurat
adjurat
adjurat
adjurat
adjurat
adjurat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
adjurat
adjurat
adjurat
adjurat
adjurat
adjurat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
adjuraré
adjurarŕs
adjurarŕ
adjurarem
adjurareu
adjuraran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
adjurat
adjurat
adjurat
adjurat
adjurat
adjurat
Condicional
adjuraria
adjuraries
adjuraria
adjuraríem
adjuraríeu
adjurarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
adjurat
adjurat
adjurat
adjurat
adjurat
adjurat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
adjuri
adjuris
adjuri
adjurem
adjureu
adjurin
Imperfet
adjurés
adjuressis
adjurés
adjuréssim
adjuréssiu
adjuressin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
adjurat
adjurat
adjurat
adjurat
adjurat
adjurat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
adjurat
adjurat
adjurat
adjurat
adjurat
adjurat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
adjura

adjuri
adjurem
adjureu
adjurin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
adjurant
Participi
adjurat
adjurada
adjurats
adjurades