Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
adjectivo
adjectives
adjectiva
adjectivem
adjectiveu
adjectiven
Imperfet
adjectivava
adjectivaves
adjectivava
adjectivàvem
adjectivàveu
adjectivaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
adjectivat
adjectivat
adjectivat
adjectivat
adjectivat
adjectivat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
adjectivat
adjectivat
adjectivat
adjectivat
adjectivat
adjectivat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
adjectiví
adjectivares
adjectivà
adjectivàrem
adjectivàreu
adjectivaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
adjectivat
adjectivat
adjectivat
adjectivat
adjectivat
adjectivat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
adjectivat
adjectivat
adjectivat
adjectivat
adjectivat
adjectivat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
adjectivat
adjectivat
adjectivat
adjectivat
adjectivat
adjectivat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
adjectivaré
adjectivaràs
adjectivarà
adjectivarem
adjectivareu
adjectivaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
adjectivat
adjectivat
adjectivat
adjectivat
adjectivat
adjectivat
Condicional
adjectivaria
adjectivaries
adjectivaria
adjectivaríem
adjectivaríeu
adjectivarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
adjectivat
adjectivat
adjectivat
adjectivat
adjectivat
adjectivat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
adjectivi
adjectivis
adjectivi
adjectivem
adjectiveu
adjectivin
Imperfet
adjectivés
adjectivessis
adjectivés
adjectivéssim
adjectivéssiu
adjectivessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
adjectivat
adjectivat
adjectivat
adjectivat
adjectivat
adjectivat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
adjectivat
adjectivat
adjectivat
adjectivat
adjectivat
adjectivat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
adjectiva

adjectivi
adjectivem
adjectiveu
adjectivin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
adjectivant
Participi
adjectivat
adjectivada
adjectivats
adjectivades