Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
adeixo
adeixes
adeix
adim
adiu
adeixen
Imperfet
adia
adies
adia
adíem
adíeu
adien
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
adit
adit
adit
adit
adit
adit
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
adit
adit
adit
adit
adit
adit
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
adí
adires
adí
adírem
adíreu
adiren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
adit
adit
adit
adit
adit
adit
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
adit
adit
adit
adit
adit
adit
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
adit
adit
adit
adit
adit
adit
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
adiré
adiràs
adirà
adirem
adireu
adiran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
adit
adit
adit
adit
adit
adit
Condicional
adiria
adiries
adiria
adiríem
adiríeu
adirien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
adit
adit
adit
adit
adit
adit

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
adeixi
adeixis
adeixi
adim
adiu
adeixin
Imperfet
adís
adissis
adís
adíssim
adíssiu
adissin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
adit
adit
adit
adit
adit
adit
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
adit
adit
adit
adit
adit
adit

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
adeix

adeixi
adim
adiu
adeixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
adint
Participi
adit
adida
adits
adides