Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
adinero
adineres
adinera
adinerem
adinereu
adineren
Imperfet
adinerava
adineraves
adinerava
adineràvem
adineràveu
adineraven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
adinerat
adinerat
adinerat
adinerat
adinerat
adinerat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
adinerat
adinerat
adinerat
adinerat
adinerat
adinerat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
adinerí
adinerares
adinerà
adineràrem
adineràreu
adineraren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
adinerat
adinerat
adinerat
adinerat
adinerat
adinerat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
adinerat
adinerat
adinerat
adinerat
adinerat
adinerat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
adinerat
adinerat
adinerat
adinerat
adinerat
adinerat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
adineraré
adineraràs
adinerarà
adinerarem
adinerareu
adineraran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
adinerat
adinerat
adinerat
adinerat
adinerat
adinerat
Condicional
adineraria
adineraries
adineraria
adineraríem
adineraríeu
adinerarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
adinerat
adinerat
adinerat
adinerat
adinerat
adinerat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
adineri
adineris
adineri
adinerem
adinereu
adinerin
Imperfet
adinerés
adineressis
adinerés
adineréssim
adineréssiu
adineressin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
adinerat
adinerat
adinerat
adinerat
adinerat
adinerat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
adinerat
adinerat
adinerat
adinerat
adinerat
adinerat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
adinera

adineri
adinerem
adinereu
adinerin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
adinerant
Participi
adinerat
adinerada
adinerats
adinerades