Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
adio
adies
adia
adiem
adieu
adien
Imperfet
adiava
adiaves
adiava
adiàvem
adiàveu
adiaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
adiat
adiat
adiat
adiat
adiat
adiat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
adiat
adiat
adiat
adiat
adiat
adiat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
adií
adiares
adià
adiàrem
adiàreu
adiaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
adiat
adiat
adiat
adiat
adiat
adiat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
adiat
adiat
adiat
adiat
adiat
adiat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
adiat
adiat
adiat
adiat
adiat
adiat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
adiaré
adiaràs
adiarà
adiarem
adiareu
adiaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
adiat
adiat
adiat
adiat
adiat
adiat
Condicional
adiaria
adiaries
adiaria
adiaríem
adiaríeu
adiarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
adiat
adiat
adiat
adiat
adiat
adiat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
adiï
adiïs
adiï
adiem
adieu
adiïn
Imperfet
adiés
adiessis
adiés
adiéssim
adiéssiu
adiessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
adiat
adiat
adiat
adiat
adiat
adiat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
adiat
adiat
adiat
adiat
adiat
adiat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
adia

adiï
adiem
adieu
adiïn
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
adiant
Participi
adiat
adiada
adiats
adiades