Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
adapto
adaptes
adapta
adaptem
adapteu
adapten
Imperfet
adaptava
adaptaves
adaptava
adaptàvem
adaptàveu
adaptaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
adaptat
adaptat
adaptat
adaptat
adaptat
adaptat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
adaptat
adaptat
adaptat
adaptat
adaptat
adaptat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
adaptí
adaptares
adaptà
adaptàrem
adaptàreu
adaptaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
adaptat
adaptat
adaptat
adaptat
adaptat
adaptat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
adaptat
adaptat
adaptat
adaptat
adaptat
adaptat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
adaptat
adaptat
adaptat
adaptat
adaptat
adaptat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
adaptaré
adaptaràs
adaptarà
adaptarem
adaptareu
adaptaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
adaptat
adaptat
adaptat
adaptat
adaptat
adaptat
Condicional
adaptaria
adaptaries
adaptaria
adaptaríem
adaptaríeu
adaptarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
adaptat
adaptat
adaptat
adaptat
adaptat
adaptat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
adapti
adaptis
adapti
adaptem
adapteu
adaptin
Imperfet
adaptés
adaptessis
adaptés
adaptéssim
adaptéssiu
adaptessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
adaptat
adaptat
adaptat
adaptat
adaptat
adaptat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
adaptat
adaptat
adaptat
adaptat
adaptat
adaptat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
adapta

adapti
adaptem
adapteu
adaptin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
adaptant
Participi
adaptat
adaptada
adaptats
adaptades