Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
adapto
adaptes
adapta
adaptem
adapteu
adapten
Imperfet
adaptava
adaptaves
adaptava
adaptÓvem
adaptÓveu
adaptaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
adaptat
adaptat
adaptat
adaptat
adaptat
adaptat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
adaptat
adaptat
adaptat
adaptat
adaptat
adaptat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
adaptÝ
adaptares
adaptÓ
adaptÓrem
adaptÓreu
adaptaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
adaptat
adaptat
adaptat
adaptat
adaptat
adaptat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
adaptar
adaptar
adaptar
adaptar
adaptar
adaptar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
adaptat
adaptat
adaptat
adaptat
adaptat
adaptat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
adaptarÚ
adaptarÓs
adaptarÓ
adaptarem
adaptareu
adaptaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
adaptat
adaptat
adaptat
adaptat
adaptat
adaptat
Condicional
adaptaria
adaptaries
adaptaria
adaptarÝem
adaptarÝeu
adaptarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
adaptat
adaptat
adaptat
adaptat
adaptat
adaptat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
adapti
adaptis
adapti
adaptem
adapteu
adaptin
Imperfet
adaptÚs
adaptessis
adaptÚs
adaptÚssim
adaptÚssiu
adaptessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
adaptat
adaptat
adaptat
adaptat
adaptat
adaptat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
adaptat
adaptat
adaptat
adaptat
adaptat
adaptat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
adapta

adapti
adaptem
adapteu
adaptin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
adaptant
Participi
adaptat
adaptada
adaptats
adaptades