Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
acurço
acurces
acurça
acurcem
acurceu
acurcen
Imperfet
acurçava
acurçaves
acurçava
acurçàvem
acurçàveu
acurçaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
acurçat
acurçat
acurçat
acurçat
acurçat
acurçat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
acurçat
acurçat
acurçat
acurçat
acurçat
acurçat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
acurcí
acurçares
acurçà
acurçàrem
acurçàreu
acurçaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
acurçat
acurçat
acurçat
acurçat
acurçat
acurçat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
acurçat
acurçat
acurçat
acurçat
acurçat
acurçat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
acurçat
acurçat
acurçat
acurçat
acurçat
acurçat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
acurçaré
acurçaràs
acurçarà
acurçarem
acurçareu
acurçaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
acurçat
acurçat
acurçat
acurçat
acurçat
acurçat
Condicional
acurçaria
acurçaries
acurçaria
acurçaríem
acurçaríeu
acurçarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
acurçat
acurçat
acurçat
acurçat
acurçat
acurçat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
acurci
acurcis
acurci
acurcem
acurceu
acurcin
Imperfet
acurcés
acurcessis
acurcés
acurcéssim
acurcéssiu
acurcessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
acurçat
acurçat
acurçat
acurçat
acurçat
acurçat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
acurçat
acurçat
acurçat
acurçat
acurçat
acurçat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
acurça

acurci
acurcem
acurceu
acurcin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
acurçant
Participi
acurçat
acurçada
acurçats
acurçades