Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
aculo
acules
acula
aculem
aculeu
aculen
Imperfet
aculava
aculaves
aculava
aculÓvem
aculÓveu
aculaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
aculat
aculat
aculat
aculat
aculat
aculat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
aculat
aculat
aculat
aculat
aculat
aculat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
aculÝ
aculares
aculÓ
aculÓrem
aculÓreu
acularen
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
aculat
aculat
aculat
aculat
aculat
aculat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
acular
acular
acular
acular
acular
acular
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
aculat
aculat
aculat
aculat
aculat
aculat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
acularÚ
acularÓs
acularÓ
acularem
aculareu
acularan
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
aculat
aculat
aculat
aculat
aculat
aculat
Condicional
acularia
acularies
acularia
acularÝem
acularÝeu
acularien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
aculat
aculat
aculat
aculat
aculat
aculat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
aculi
aculis
aculi
aculem
aculeu
aculin
Imperfet
aculÚs
aculessis
aculÚs
aculÚssim
aculÚssiu
aculessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
aculat
aculat
aculat
aculat
aculat
aculat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
aculat
aculat
aculat
aculat
aculat
aculat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
acula

aculi
aculem
aculeu
aculin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
aculant
Participi
aculat
aculada
aculats
aculades