Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
acudeixo, acudo
acudeixes, acuts
acudeix, acut
acudim
acudiu
acudeixen, acuden
Imperfet
acudia
acudies
acudia
acudíem
acudíeu
acudien
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
acudit
acudit
acudit
acudit
acudit
acudit
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
acudit
acudit
acudit
acudit
acudit
acudit
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
acudí
acudires
acudí
acudírem
acudíreu
acudiren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
acudit
acudit
acudit
acudit
acudit
acudit
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
acudit
acudit
acudit
acudit
acudit
acudit
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
acudit
acudit
acudit
acudit
acudit
acudit
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
acudiré
acudiràs
acudirà
acudirem
acudireu
acudiran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
acudit
acudit
acudit
acudit
acudit
acudit
Condicional
acudiria
acudiries
acudiria
acudiríem
acudiríeu
acudirien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
acudit
acudit
acudit
acudit
acudit
acudit

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
acudeixi, acudi
acudeixis, acudis
acudeixi, acudi
acudim
acudiu
acudeixin, acudin
Imperfet
acudís
acudissis
acudís
acudíssim
acudíssiu
acudissin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
acudit
acudit
acudit
acudit
acudit
acudit
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
acudit
acudit
acudit
acudit
acudit
acudit

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
acudeix, acut

acudeixi, acudi
acudim
acudiu
acudeixin, acudin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
acudint
Participi
acudit
acudida
acudits
acudides