Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
acubo
acubes
acuba
acubem
acubeu
acuben
Imperfet
acubava
acubaves
acubava
acubàvem
acubàveu
acubaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
acubat
acubat
acubat
acubat
acubat
acubat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
acubat
acubat
acubat
acubat
acubat
acubat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
acubí
acubares
acubà
acubàrem
acubàreu
acubaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
acubat
acubat
acubat
acubat
acubat
acubat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
acubat
acubat
acubat
acubat
acubat
acubat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
acubat
acubat
acubat
acubat
acubat
acubat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
acubaré
acubaràs
acubarà
acubarem
acubareu
acubaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
acubat
acubat
acubat
acubat
acubat
acubat
Condicional
acubaria
acubaries
acubaria
acubaríem
acubaríeu
acubarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
acubat
acubat
acubat
acubat
acubat
acubat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
acubi
acubis
acubi
acubem
acubeu
acubin
Imperfet
acubés
acubessis
acubés
acubéssim
acubéssiu
acubessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
acubat
acubat
acubat
acubat
acubat
acubat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
acubat
acubat
acubat
acubat
acubat
acubat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
acuba

acubi
acubem
acubeu
acubin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
acubant
Participi
acubat
acubada
acubats
acubades