Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
actuo
actues
actua
actuem
actueu
actuen
Imperfet
actuava
actuaves
actuava
actuàvem
actuàveu
actuaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
actuat
actuat
actuat
actuat
actuat
actuat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
actuat
actuat
actuat
actuat
actuat
actuat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
actuí
actuares
actuà
actuàrem
actuàreu
actuaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
actuat
actuat
actuat
actuat
actuat
actuat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
actuat
actuat
actuat
actuat
actuat
actuat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
actuat
actuat
actuat
actuat
actuat
actuat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
actuaré
actuaràs
actuarà
actuarem
actuareu
actuaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
actuat
actuat
actuat
actuat
actuat
actuat
Condicional
actuaria
actuaries
actuaria
actuaríem
actuaríeu
actuarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
actuat
actuat
actuat
actuat
actuat
actuat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
actuï
actuïs
actuï
actuem
actueu
actuïn
Imperfet
actués
actuessis
actués
actuéssim
actuéssiu
actuessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
actuat
actuat
actuat
actuat
actuat
actuat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
actuat
actuat
actuat
actuat
actuat
actuat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
actua

actuï
actuem
actueu
actuïn
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
actuant
Participi
actuat
actuada
actuats
actuades