Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
activo
actives
activa
activem
activeu
activen
Imperfet
activava
activaves
activava
activàvem
activàveu
activaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
activat
activat
activat
activat
activat
activat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
activat
activat
activat
activat
activat
activat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
activí
activares
activà
activàrem
activàreu
activaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
activat
activat
activat
activat
activat
activat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
activat
activat
activat
activat
activat
activat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
activat
activat
activat
activat
activat
activat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
activaré
activaràs
activarà
activarem
activareu
activaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
activat
activat
activat
activat
activat
activat
Condicional
activaria
activaries
activaria
activaríem
activaríeu
activarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
activat
activat
activat
activat
activat
activat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
activi
activis
activi
activem
activeu
activin
Imperfet
activés
activessis
activés
activéssim
activéssiu
activessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
activat
activat
activat
activat
activat
activat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
activat
activat
activat
activat
activat
activat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
activa

activi
activem
activeu
activin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
activant
Participi
activat
activada
activats
activades