Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
acordo
acordes
acorda
acordem
acordeu
acorden
Imperfet
acordava
acordaves
acordava
acordàvem
acordàveu
acordaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
acordat
acordat
acordat
acordat
acordat
acordat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
acordat
acordat
acordat
acordat
acordat
acordat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
acordí
acordares
acordà
acordàrem
acordàreu
acordaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
acordat
acordat
acordat
acordat
acordat
acordat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
acordat
acordat
acordat
acordat
acordat
acordat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
acordat
acordat
acordat
acordat
acordat
acordat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
acordaré
acordaràs
acordarà
acordarem
acordareu
acordaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
acordat
acordat
acordat
acordat
acordat
acordat
Condicional
acordaria
acordaries
acordaria
acordaríem
acordaríeu
acordarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
acordat
acordat
acordat
acordat
acordat
acordat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
acordi
acordis
acordi
acordem
acordeu
acordin
Imperfet
acordés
acordessis
acordés
acordéssim
acordéssiu
acordessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
acordat
acordat
acordat
acordat
acordat
acordat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
acordat
acordat
acordat
acordat
acordat
acordat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
acorda

acordi
acordem
acordeu
acordin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
acordant
Participi
acordat
acordada
acordats
acordades