Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
acompleixo
acompleixes
acompleix
acomplim
acompliu
acompleixen
Imperfet
acomplia
acomplies
acomplia
acomplíem
acomplíeu
acomplien
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
acomplert
acomplert
acomplert
acomplert
acomplert
acomplert
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
acomplert
acomplert
acomplert
acomplert
acomplert
acomplert
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
acomplí
acomplires
acomplí
acomplírem
acomplíreu
acompliren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
acomplert
acomplert
acomplert
acomplert
acomplert
acomplert
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
acomplert
acomplert
acomplert
acomplert
acomplert
acomplert
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
acomplert
acomplert
acomplert
acomplert
acomplert
acomplert
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
acompliré
acompliràs
acomplirà
acomplirem
acomplireu
acompliran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
acomplert
acomplert
acomplert
acomplert
acomplert
acomplert
Condicional
acompliria
acompliries
acompliria
acompliríem
acompliríeu
acomplirien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
acomplert
acomplert
acomplert
acomplert
acomplert
acomplert

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
acompleixi
acompleixis
acompleixi
acomplim
acompliu
acompleixin
Imperfet
acomplís
acomplissis
acomplís
acomplíssim
acomplíssiu
acomplissin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
acomplert
acomplert
acomplert
acomplert
acomplert
acomplert
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
acomplert
acomplert
acomplert
acomplert
acomplert
acomplert

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
acompleix

acompleixi
acomplim
acompliu
acompleixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
acomplint
Participi
acomplert
acomplit
acomplerta
acomplida