Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
acomodo
acomodes
acomoda
acomodem
acomodeu
acomoden
Imperfet
acomodava
acomodaves
acomodava
acomodàvem
acomodàveu
acomodaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
acomodat
acomodat
acomodat
acomodat
acomodat
acomodat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
acomodat
acomodat
acomodat
acomodat
acomodat
acomodat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
acomodí
acomodares
acomodà
acomodàrem
acomodàreu
acomodaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
acomodat
acomodat
acomodat
acomodat
acomodat
acomodat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
acomodat
acomodat
acomodat
acomodat
acomodat
acomodat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
acomodat
acomodat
acomodat
acomodat
acomodat
acomodat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
acomodaré
acomodaràs
acomodarà
acomodarem
acomodareu
acomodaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
acomodat
acomodat
acomodat
acomodat
acomodat
acomodat
Condicional
acomodaria
acomodaries
acomodaria
acomodaríem
acomodaríeu
acomodarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
acomodat
acomodat
acomodat
acomodat
acomodat
acomodat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
acomodi
acomodis
acomodi
acomodem
acomodeu
acomodin
Imperfet
acomodés
acomodessis
acomodés
acomodéssim
acomodéssiu
acomodessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
acomodat
acomodat
acomodat
acomodat
acomodat
acomodat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
acomodat
acomodat
acomodat
acomodat
acomodat
acomodat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
acomoda

acomodi
acomodem
acomodeu
acomodin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
acomodant
Participi
acomodat
acomodada
acomodats
acomodades