Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
acoloreixo
acoloreixes
acoloreix
acolorim
acoloriu
acoloreixen
Imperfet
acoloria
acolories
acoloria
acoloríem
acoloríeu
acolorien
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
acolorit
acolorit
acolorit
acolorit
acolorit
acolorit
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
acolorit
acolorit
acolorit
acolorit
acolorit
acolorit
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
acolorí
acolorires
acolorí
acolorírem
acoloríreu
acoloriren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
acolorit
acolorit
acolorit
acolorit
acolorit
acolorit
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
acolorit
acolorit
acolorit
acolorit
acolorit
acolorit
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
acolorit
acolorit
acolorit
acolorit
acolorit
acolorit
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
acoloriré
acoloriràs
acolorirà
acolorirem
acolorireu
acoloriran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
acolorit
acolorit
acolorit
acolorit
acolorit
acolorit
Condicional
acoloriria
acoloriries
acoloriria
acoloriríem
acoloriríeu
acoloririen
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
acolorit
acolorit
acolorit
acolorit
acolorit
acolorit

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
acoloreixi
acoloreixis
acoloreixi
acolorim
acoloriu
acoloreixin
Imperfet
acolorís
acolorissis
acolorís
acoloríssim
acoloríssiu
acolorissin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
acolorit
acolorit
acolorit
acolorit
acolorit
acolorit
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
acolorit
acolorit
acolorit
acolorit
acolorit
acolorit

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
acoloreix

acoloreixi
acolorim
acoloriu
acoloreixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
acolorint
Participi
acolorit
acolorida
acolorits
acolorides