Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
acoloro
acolores
acolora
acolorem
acoloreu
acoloren
Imperfet
acolorava
acoloraves
acolorava
acoloràvem
acoloràveu
acoloraven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
acolorat
acolorat
acolorat
acolorat
acolorat
acolorat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
acolorat
acolorat
acolorat
acolorat
acolorat
acolorat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
acolorí
acolorares
acolorà
acoloràrem
acoloràreu
acoloraren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
acolorat
acolorat
acolorat
acolorat
acolorat
acolorat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
acolorat
acolorat
acolorat
acolorat
acolorat
acolorat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
acolorat
acolorat
acolorat
acolorat
acolorat
acolorat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
acoloraré
acoloraràs
acolorarà
acolorarem
acolorareu
acoloraran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
acolorat
acolorat
acolorat
acolorat
acolorat
acolorat
Condicional
acoloraria
acoloraries
acoloraria
acoloraríem
acoloraríeu
acolorarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
acolorat
acolorat
acolorat
acolorat
acolorat
acolorat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
acolori
acoloris
acolori
acolorem
acoloreu
acolorin
Imperfet
acolorés
acoloressis
acolorés
acoloréssim
acoloréssiu
acoloressin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
acolorat
acolorat
acolorat
acolorat
acolorat
acolorat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
acolorat
acolorat
acolorat
acolorat
acolorat
acolorat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
acolora

acolori
acolorem
acoloreu
acolorin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
acolorant
Participi
acolorat
acolorada
acolorats
acolorades