Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
acullo
aculls
acull
acollim
acolliu
acullen
Imperfet
acollia
acollies
acollia
acollíem
acollíeu
acollien
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
acollit
acollit
acollit
acollit
acollit
acollit
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
acollit
acollit
acollit
acollit
acollit
acollit
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
acollí
acollires
acollí
acollírem
acollíreu
acolliren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
acollit
acollit
acollit
acollit
acollit
acollit
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
acollit
acollit
acollit
acollit
acollit
acollit
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
acollit
acollit
acollit
acollit
acollit
acollit
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
acolliré
acolliràs
acollirà
acollirem
acollireu
acolliran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
acollit
acollit
acollit
acollit
acollit
acollit
Condicional
acolliria
acolliries
acolliria
acolliríem
acolliríeu
acollirien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
acollit
acollit
acollit
acollit
acollit
acollit

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
aculli
acullis
aculli
acollim
acolliu
acullin
Imperfet
acollís
acollissis
acollís
acollíssim
acollíssiu
acollissin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
acollit
acollit
acollit
acollit
acollit
acollit
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
acollit
acollit
acollit
acollit
acollit
acollit

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
acull

aculli
acollim
acolliu
acullin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
acollint
Participi
acollit
acollida
acollits
acollides