Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
aclareixo
aclareixes
aclareix
aclarim
aclariu
aclareixen
Imperfet
aclaria
aclaries
aclaria
aclaríem
aclaríeu
aclarien
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
aclarit
aclarit
aclarit
aclarit
aclarit
aclarit
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
aclarit
aclarit
aclarit
aclarit
aclarit
aclarit
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
aclarí
aclarires
aclarí
aclarírem
aclaríreu
aclariren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
aclarit
aclarit
aclarit
aclarit
aclarit
aclarit
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
aclarit
aclarit
aclarit
aclarit
aclarit
aclarit
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
aclarit
aclarit
aclarit
aclarit
aclarit
aclarit
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
aclariré
aclariràs
aclarirà
aclarirem
aclarireu
aclariran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
aclarit
aclarit
aclarit
aclarit
aclarit
aclarit
Condicional
aclariria
aclariries
aclariria
aclariríem
aclariríeu
aclaririen
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
aclarit
aclarit
aclarit
aclarit
aclarit
aclarit

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
aclareixi
aclareixis
aclareixi
aclarim
aclariu
aclareixin
Imperfet
aclarís
aclarissis
aclarís
aclaríssim
aclaríssiu
aclarissin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
aclarit
aclarit
aclarit
aclarit
aclarit
aclarit
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
aclarit
aclarit
aclarit
aclarit
aclarit
aclarit

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
aclareix

aclareixi
aclarim
aclariu
aclareixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
aclarint
Participi
aclarit
aclarida
aclarits
aclarides