Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
aclameeixo
aclameeixes
aclameeix
aclame´m
aclame´u
aclameeixen
Imperfet
aclame´a
aclame´es
aclame´a
aclameÝem
aclameÝeu
aclame´en
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
aclame´t
aclame´t
aclame´t
aclame´t
aclame´t
aclame´t
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
aclame´t
aclame´t
aclame´t
aclame´t
aclame´t
aclame´t
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
aclameÝ
aclame´res
aclameÝ
aclameÝrem
aclameÝreu
aclame´ren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
aclame´t
aclame´t
aclame´t
aclame´t
aclame´t
aclame´t
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
aclame´t
aclame´t
aclame´t
aclame´t
aclame´t
aclame´t
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
aclame´t
aclame´t
aclame´t
aclame´t
aclame´t
aclame´t
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
aclameirÚ
aclameirÓs
aclameirÓ
aclameirem
aclameireu
aclameiran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
aclame´t
aclame´t
aclame´t
aclame´t
aclame´t
aclame´t
Condicional
aclameiria
aclameiries
aclameiria
aclameirÝem
aclameirÝeu
aclameirien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
aclame´t
aclame´t
aclame´t
aclame´t
aclame´t
aclame´t

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
aclameeixi
aclameeixis
aclameeixi
aclame´m
aclame´u
aclameeixin
Imperfet
aclameÝs
aclame´ssis
aclameÝs
aclameÝssim
aclameÝssiu
aclame´ssin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
aclame´t
aclame´t
aclame´t
aclame´t
aclame´t
aclame´t
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
aclame´t
aclame´t
aclame´t
aclame´t
aclame´t
aclame´t

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
aclameeix

aclameeixi
aclame´m
aclame´u
aclameeixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
aclameint
Participi
aclame´t
aclame´da
aclame´ts
aclame´des