Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
acivado
acivades
acivada
acivadem
acivadeu
acivaden
Imperfet
acivadava
acivadaves
acivadava
acivadàvem
acivadàveu
acivadaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
acivadat
acivadat
acivadat
acivadat
acivadat
acivadat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
acivadat
acivadat
acivadat
acivadat
acivadat
acivadat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
acivadí
acivadares
acivadà
acivadàrem
acivadàreu
acivadaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
acivadat
acivadat
acivadat
acivadat
acivadat
acivadat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
acivadat
acivadat
acivadat
acivadat
acivadat
acivadat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
acivadat
acivadat
acivadat
acivadat
acivadat
acivadat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
acivadaré
acivadaràs
acivadarà
acivadarem
acivadareu
acivadaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
acivadat
acivadat
acivadat
acivadat
acivadat
acivadat
Condicional
acivadaria
acivadaries
acivadaria
acivadaríem
acivadaríeu
acivadarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
acivadat
acivadat
acivadat
acivadat
acivadat
acivadat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
acivadi
acivadis
acivadi
acivadem
acivadeu
acivadin
Imperfet
acivadés
acivadessis
acivadés
acivadéssim
acivadéssiu
acivadessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
acivadat
acivadat
acivadat
acivadat
acivadat
acivadat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
acivadat
acivadat
acivadat
acivadat
acivadat
acivadat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
acivada

acivadi
acivadem
acivadeu
acivadin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
acivadant
Participi
acivadat
acivadada
acivadats
acivadades