Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
acimo
acimes
acima
acimem
acimeu
acimen
Imperfet
acimava
acimaves
acimava
acimàvem
acimàveu
acimaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
acimat
acimat
acimat
acimat
acimat
acimat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
acimat
acimat
acimat
acimat
acimat
acimat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
acimí
acimares
acimà
acimàrem
acimàreu
acimaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
acimat
acimat
acimat
acimat
acimat
acimat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
acimat
acimat
acimat
acimat
acimat
acimat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
acimat
acimat
acimat
acimat
acimat
acimat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
acimaré
acimaràs
acimarà
acimarem
acimareu
acimaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
acimat
acimat
acimat
acimat
acimat
acimat
Condicional
acimaria
acimaries
acimaria
acimaríem
acimaríeu
acimarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
acimat
acimat
acimat
acimat
acimat
acimat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
acimi
acimis
acimi
acimem
acimeu
acimin
Imperfet
acimés
acimessis
acimés
aciméssim
aciméssiu
acimessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
acimat
acimat
acimat
acimat
acimat
acimat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
acimat
acimat
acimat
acimat
acimat
acimat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
acima

acimi
acimem
acimeu
acimin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
acimant
Participi
acimat
acimada
acimats
acimades