Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
acienšo
aciences
acienša
aciencem
acienceu
aciencen
Imperfet
acienšava
acienšaves
acienšava
acienšÓvem
acienšÓveu
acienšaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
acienšat
acienšat
acienšat
acienšat
acienšat
acienšat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
acienšat
acienšat
acienšat
acienšat
acienšat
acienšat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
aciencÝ
acienšares
acienšÓ
acienšÓrem
acienšÓreu
acienšaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
acienšat
acienšat
acienšat
acienšat
acienšat
acienšat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
acienšat
acienšat
acienšat
acienšat
acienšat
acienšat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
acienšat
acienšat
acienšat
acienšat
acienšat
acienšat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
acienšarÚ
acienšarÓs
acienšarÓ
acienšarem
acienšareu
acienšaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
acienšat
acienšat
acienšat
acienšat
acienšat
acienšat
Condicional
acienšaria
acienšaries
acienšaria
acienšarÝem
acienšarÝeu
acienšarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
acienšat
acienšat
acienšat
acienšat
acienšat
acienšat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
acienci
aciencis
acienci
aciencem
acienceu
aciencin
Imperfet
aciencÚs
aciencessis
aciencÚs
aciencÚssim
aciencÚssiu
aciencessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
acienšat
acienšat
acienšat
acienšat
acienšat
acienšat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
acienšat
acienšat
acienšat
acienšat
acienšat
acienšat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
acienša

acienci
aciencem
acienceu
aciencin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
acienšant
Participi
acienšat
acienšada
acienšats
acienšades