Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
acero
aceres
acera
acerem
acereu
aceren
Imperfet
acerava
aceraves
acerava
aceràvem
aceràveu
aceraven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
acerat
acerat
acerat
acerat
acerat
acerat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
acerat
acerat
acerat
acerat
acerat
acerat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
acerí
acerares
acerà
aceràrem
aceràreu
aceraren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
acerat
acerat
acerat
acerat
acerat
acerat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
acerat
acerat
acerat
acerat
acerat
acerat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
acerat
acerat
acerat
acerat
acerat
acerat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
aceraré
aceraràs
acerarà
acerarem
acerareu
aceraran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
acerat
acerat
acerat
acerat
acerat
acerat
Condicional
aceraria
aceraries
aceraria
aceraríem
aceraríeu
acerarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
acerat
acerat
acerat
acerat
acerat
acerat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
aceri
aceris
aceri
acerem
acereu
acerin
Imperfet
acerés
aceressis
acerés
aceréssim
aceréssiu
aceressin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
acerat
acerat
acerat
acerat
acerat
acerat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
acerat
acerat
acerat
acerat
acerat
acerat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
acera

aceri
acerem
acereu
acerin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
acerant
Participi
acerat
acerada
acerats
acerades