Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
accepto
acceptes
accepta
acceptem
accepteu
accepten
Imperfet
acceptava
acceptaves
acceptava
acceptàvem
acceptàveu
acceptaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
acceptat
acceptat
acceptat
acceptat
acceptat
acceptat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
acceptat
acceptat
acceptat
acceptat
acceptat
acceptat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
acceptí
acceptares
acceptà
acceptàrem
acceptàreu
acceptaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
acceptat
acceptat
acceptat
acceptat
acceptat
acceptat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
acceptat
acceptat
acceptat
acceptat
acceptat
acceptat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
acceptat
acceptat
acceptat
acceptat
acceptat
acceptat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
acceptaré
acceptaràs
acceptarà
acceptarem
acceptareu
acceptaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
acceptat
acceptat
acceptat
acceptat
acceptat
acceptat
Condicional
acceptaria
acceptaries
acceptaria
acceptaríem
acceptaríeu
acceptarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
acceptat
acceptat
acceptat
acceptat
acceptat
acceptat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
accepti
acceptis
accepti
acceptem
accepteu
acceptin
Imperfet
acceptés
acceptessis
acceptés
acceptéssim
acceptéssiu
acceptessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
acceptat
acceptat
acceptat
acceptat
acceptat
acceptat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
acceptat
acceptat
acceptat
acceptat
acceptat
acceptat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
accepta

accepti
acceptem
accepteu
acceptin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
acceptant
Participi
acceptat
acceptada
acceptats
acceptades