Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
acatxo
acatxes
acatxa
acatxem
acatxeu
acatxen
Imperfet
acatxava
acatxaves
acatxava
acatxàvem
acatxàveu
acatxaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
acatxat
acatxat
acatxat
acatxat
acatxat
acatxat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
acatxat
acatxat
acatxat
acatxat
acatxat
acatxat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
acatxí
acatxares
acatxà
acatxàrem
acatxàreu
acatxaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
acatxat
acatxat
acatxat
acatxat
acatxat
acatxat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
acatxat
acatxat
acatxat
acatxat
acatxat
acatxat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
acatxat
acatxat
acatxat
acatxat
acatxat
acatxat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
acatxaré
acatxaràs
acatxarà
acatxarem
acatxareu
acatxaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
acatxat
acatxat
acatxat
acatxat
acatxat
acatxat
Condicional
acatxaria
acatxaries
acatxaria
acatxaríem
acatxaríeu
acatxarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
acatxat
acatxat
acatxat
acatxat
acatxat
acatxat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
acatxi
acatxis
acatxi
acatxem
acatxeu
acatxin
Imperfet
acatxés
acatxessis
acatxés
acatxéssim
acatxéssiu
acatxessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
acatxat
acatxat
acatxat
acatxat
acatxat
acatxat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
acatxat
acatxat
acatxat
acatxat
acatxat
acatxat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
acatxa

acatxi
acatxem
acatxeu
acatxin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
acatxant
Participi
acatxat
acatxada
acatxats
acatxades