Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
acaro
acares
acara
acarem
acareu
acaren
Imperfet
acarava
acaraves
acarava
acaràvem
acaràveu
acaraven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
acarat
acarat
acarat
acarat
acarat
acarat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
acarat
acarat
acarat
acarat
acarat
acarat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
acarí
acarares
acarà
acaràrem
acaràreu
acararen
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
acarat
acarat
acarat
acarat
acarat
acarat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
acarat
acarat
acarat
acarat
acarat
acarat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
acarat
acarat
acarat
acarat
acarat
acarat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
acararé
acararàs
acararà
acararem
acarareu
acararan
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
acarat
acarat
acarat
acarat
acarat
acarat
Condicional
acararia
acararies
acararia
acararíem
acararíeu
acararien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
acarat
acarat
acarat
acarat
acarat
acarat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
acari
acaris
acari
acarem
acareu
acarin
Imperfet
acarés
acaressis
acarés
acaréssim
acaréssiu
acaressin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
acarat
acarat
acarat
acarat
acarat
acarat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
acarat
acarat
acarat
acarat
acarat
acarat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
acara

acari
acarem
acareu
acarin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
acarant
Participi
acarat
acarada
acarats
acarades